Спецпроєкт онлайн-видання "Східний варіант"

Молодь: гайд по можливостям

Подорожі, професійні та практичні навички, корисні знайомства, розширений світогляд... Розповідаємо, чому освітні програми дають успішний «квиток» у життя

В останні кілька років у молоді з’явилося набагато більше можливостей для саморозвитку. Цій темі була присвячена окрема дискусійна панель форуму “Розмова на рівних”, який проходив в Слов’янську 29 лютого.

В обговоренні брали участь молоді люди, які мають великий досвід участі в тренінгах, семінарах, майстер-класах та інших освітніх програмах, причому, не тільки в Україні але й за кордоном. Змістовність діалогу досягалася таким чином, що практично у кожного учасника за плечима є величенький досвід розробки та координації різних творчих і соціальних проектів.

молодь розмова

Спираючись на власну практику, спікери говорили про те, наскільки важливо постійно отримувати нові знання, шукати можливості для самореалізації, подорожей, навчальних поїздок та спілкування з більш “просунутими” людьми для отримання освіти і досвіду в різних сферах.

Дуже детально, зокрема, розглядалася тема подорожей, бо вони найкращим чином допомагають розширити свій кругозір і вибрати напрямок, якому хотілося б присвятити частину свого життя, а може і все життя.

молодь

«Вирушивши у подорож, ви не тільки подивіться на людей, які живуть в інших умовах, ви зможете оцінити свої можливості і, в певному сенсі, переосмислити своє життя. Ви подумаєте про те, як можна його змінити і поліпшити. Якщо подорожувати за кордоном, то краще, звичайно, знати місцеву мову, так як це сильно розширює можливість отримання максимальної кількості корисної інформації. У більшості випадків достатнім виявляється знання англійської, яка найбільш широко поширена у всьому світі.

Втім, знання іноземних мов – це тільки перший крок до успіху, адже поїхати за кордон для отримання знань і вражень – досить складні, в організаційному та економічному розумінні, завдання. Допомогти в цьому можуть різні програми, запропоновані української молоді міжнародними організаціями. Головне при цьому – не лінуватися в пошуку такої інформації, а також володіти терпінням і наполегливістю в спробах стати учасником обраної програми», – пояснює Анастасія Онищенко, співробітник університету ім. Т. Шевченка.

молодь розмова

«Зараз є достатня кількість ресурсів в інтернеті, де регулярно публікуються конкурси на всілякі освітні програми, обміни. Потрібно просто взяти собі звичку переглядати ці ресурси і подавати заявки. Не соромтеся по кілька разів подаватися на програми, навіть якщо вам відмовили. Я, наприклад, як-то подавався більше сорока разів на один і той же проект, поки мене взяли», – каже Артур Агєєв, представник платформи «Друкарня».

молодь розмова

«Перші програми – це завжди страшно. Це період сумнівів і переживань: вийде – не вийде, візьмуть – не візьмуть. Але після першого успіху процес затягує. Щоб у нього увійти потрібно читати спеціалізовані ресурси, які збирають інформацію про обміни, семінари і тренінги. Дуже важливо при цьому визначитися в якому напрямку вам цікаво рухатися. Як тільки визначилися, знайшли потрібний тренінг, конференцію або програму, дуже уважно читаєте умови конкурсу. Часто буває так, що в участі відмовляють просто через неправильне оформлення анкети. Якщо це – причина відмови, то можна одразу податися знову», – ділиться власним досвідом Анастасія Онищенко.

молодь

Розповідаючи про програми, учасники дискусії кілька разів підкреслювали, що для отримання нових знань і корисних навичок не обов’язково їхати за кордон, адже і в Україні зараз працює багато цікавих проектів. Навіть у порівняно невеликому Слов’янську молодь отримала можливість подорожувати і знайомитися з однолітками з інших регіонів.

Кілька обмінних турів, наприклад, організували активісти платформ “Теплиця” і “Друкарня”. В рамках цих проектів місцева молодь побували у Львові, Одесі та інших великих містах своєї країни, де вони вивчали досвід, який їм хотілося б застосувати у себе вдома. Але якщо навіть не брати до уваги соціальну вагу таких проектів, для особистого росту будь-які поїздки дуже важливі.

молодь розмова

«Поки ви молоді – подорожуйте. Причому, куди завгодно, і не обов’язково за кордон. Є можливість проїхати по Україні – їдьте не замислюючись, – це в будь-якому випадку буде пізнавально. Як в плані емоційних вражень, так і для придбання нових контактів. Мене, наприклад, дуже вразили Карпати, які я вперше побачив у 18 років. Дуже цікаво було познайомитися з хлопцями звідти, дізнатися, чим вони живуть і як мислять. Іншими словами, чим більше ви мобільні, тим більше ви обростаєте зв’язками, які вам допоможуть потім в майбутньому», – закликає Євген Скрипник, організатор рейв-вечірок.

Великі можливості подорожувати і отримувати знання надає, за словами спікерів, сфера волонтерства.

молодь розмова

«Волонтерство – це чудова можливість придбати нові знайомства і отримати масу нових навичок. Можна, наприклад, волонтери на Одеському кінофестивалі. Для тих хто цікавиться кіноіндустрією, це просто неймовірний шанс “поваритися” в міжнародній кінотусовці і отримати неоціненний досвід. В Україні таких можливостей багато, особливо останні шість років, коли у нас активно почали працювати різні міжнародні фонди та гуманітарні організації», – розповідає Агєєв.

Обговорювалося в рамках панелі і питання про те, де краще здобувати освіту – у себе на батьківщині або за кордоном.

«Однозначно відповісти на це питання дати не можна, тому що дуже крута гуманітарна освіта є і в інших країнах, і у нас. Крім того, існує ймовірність, що, отримавши гарну освіту за кордоном, ви не зможете її реалізувати у вітчизняних реаліях. І навпаки, навчаючись у Києві, Львові, Одесі тощо, ви можете отримати набагато більше користі, ніж від навчання в магістратурі у тій же Німеччині. Тобто потрібно спочатку знати, чому саме ви хочете навчитися, і де ви збираєтеся це застосовувати. Якщо вибір зроблено свідомо, це значно збільшить ваші шанси на успіх», – вважає Онищенко.

молодь розмова

Само собою, що даром нічого не дається і будь-який успіх вимірюється кількістю вкладених в нього зусиль. І освіта – це тільки інструмент, який допомагає досягти мети.

Вирішальну ж роль грає здатність до самодисципліни, відкритість новим можливостям і готовність працювати для того, щоб ці можливості отримати. Тому, підсумовуючи дискусію, учасники панелі сформулювали узагальнюючий меседж для всіх бажаючих займатися саморозвитком.

Три його головні пункти звучать так:

а) себе і своє оточення формуйте самі;

б) не дозволяйте нікому за вас вирішувати, в якому напрямку вам рухатися;

в) не втрачайте можливості, які самі йдуть вам в руки.

Корисні ресурси:

Дайте, будь ласка, відповідь на три прості питання:

Чи вважаєте ви озвучені проблеми, необхідними до вирішення у вашій громаді?

Чи була корисна інформація?

Чи порекомендуєте інформацію іншим або можливо ви будете втілювати?

777
Пошейрити:

Проект реалізований за підтримки