Спецпроєкт онлайн-видання "Східний варіант"

Щасливий старший вік: активності людей “кому за…”

Подорожі, спорт, спілкування, освіта... Розповідаємо, як людям «третього віку» розвиватися і насолоджуватися життям

«На пенсії життя закінчується», «тільки онуки», «плітки біля під’їзду і ліки»… Ці стереотипи руйнують люди у віці 50+, які прийшли на форум можливостей «Розмова на рівних».

Учасники форуму радять ризикувати, подорожувати, розвивати тіло, душу і мислення. Адже пенсія дозволяє втілити в життя ті витівки, яким заважала робота.

«Займатися оздоровчою ходьбою не можна, тільки якщо на кардіограмі пряма лінія»

«Я повернений на ходьбі капітально!», – так говорить про себе Олександр Шимко, тренер з оздоровчої ходьби.

Він згадує, що в 1974 році у нього був найкращий час на весь Радянський союз і сьомий результат в світовому рейтингу.

На олімпіаду не потрапив і пішов працювати тренером. А у 1978 році потрапив в реанімацію. Ось що згадує тренер: «Двосторонній пневмоплеврит і сепсис. Вінки вже стояли. Усе. Я вмирав. І я просив когось: адже я ж хотів тренером бути. Якби я залишився, я б все зробив для того, щоб людям давати здоров’я і добро. І, бачите, мене залишили. 42 роки я вже займаюся оздоровчою ходьбою».

Форум пенсіонери

Зараз Олександр Шимко – заслужений тренер України, він розробив систему оздоровлення з урахуванням впливу Місяця на організм людини і створив громадську організацію «Асоціація ходьби Олександра Шимка». А ще – розробив вправи для людей з інвалідністю.

«Я розробив таку техніку ходьби, що людина без ніг робить певні вправи і робить певні дії, – і вона отримує ті почуття, нібито у неї ноги є. Поліпшується працездатність головного мозку», – ділиться результатами методики Шимко.

Шимко розповів нам, що крім фізичних вправ розробив систему харчування з урахуванням особливостей кожної людини. Адже одні продукти можуть будуть корисні організму, а інші – можуть нашкодити.

Кілька років тому Олександр з однодумцями придбав ділянку землі в Полтавській області і побудував спортивну базу. Зараз вона може прийняти 35 осіб.

Форум пенсіонери

«Люди приїжджають, розміщуються, живуть. А я з ранку і до вечора протягом 10 днів ділюся своїми знаннями про оздоровчу ходьбу», – коротко описує тренер роботу бази.

Сенс ходьби в тому, каже Шимко, щоб тренувати самовідновлення організму.

«Чи є протипоказання, при яких не можна займатися оздоровчою ходьбою? Тільки якщо на кардіограмі пряма лінія», – переконує тренер.

Оздоровчою ходьбою можуть зайнятися усі. Було б бажання, в тому числі і довести суспільству, що люди у віці сповнені енергії і можливостей.

«Нас називають відпрацьованим матеріалом, агентами похоронного бюро. А Шимко – особистий ворог Пенсійного фонду та Міністерства охорони здоров’я. Чому? Та тому що люди не ходять до лікарів. Вони вже «лежати там» повинні, а ми їм ще пенсії платимо», – підкреслює  пан Олександр.

І додає: заняття проходять при будь-якій погоді. Рекорд – 27 градусів морозу.

«Я є, я гідна!»

Тетяна Степанова керує Територіальним центром соціального обслуговування Слов’янська.

Вона згадує: коли стала директором Терцентру, там було всього два відділення. Одне – де видавали матеріальну допомогу, друге – для надання соціальних послуг тим людям, які не можуть самостійно за собою доглядати.

Степанова каже, що клієнтам центру раніше було нудно: вони ж колись вели активне життя, працювали, заробляли. А потім приходила пенсія, діти виростали, а у деяких – з різних причин наступала самотність.

До людей з віком приходила тяжкість: і душевна, і фізична.

Тому у терцентру вирішили створити «Університет третього віку». Тетяна Степанова відверто каже: спочатку важко було, і люди не могли зрозуміти, навіщо їм це треба.

«Зараз у нас вісім факультетів. Я дуже вдячна тим людям, які, будучи на пенсії, молоді душею. І вони всі свої знання, свою повагу передають людям похилого віку. Кожен день у нас займається більше 150 чоловік. Це і оздоровча гімнастика хаду, і йога, і комп’ютерна грамотність, і вивчення іноземних мов і багато іншого. І люди «відтанули»: вони активні і кажуть: я ще є, я ще гідна», – каже Надія Степанова.

До речі, Терцентр став єдиним місцем в Слов’янську, де понад тридцять чоловік займаються оздоровчою гімнастикою за методикою хаду.

Форум пенсіонери

«Людина, яка відмовляється ризикнути, відмовляється від життя»

Віктор Разживін у Слов’янську керує книжковим магазином «Книгарня «Є».

Він каже, що все свідоме життя присвятив книгам.

Віктор Разживін із задоволенням ділиться своїм життєвим досвідом. Він зізнається, що не уявляв, що йому в 50 років доведеться змінювати свій світогляд і стати власником книгарні.

«Якби мені раніше сказали, що у 50 років я буду цим займатися, – я б напевно довго сміявся», – каже Віктор і додає: «Я зрозумів, що найбільший ризик в житті – це відмовитися від ризиків. Людина, яка відмовляється ризикнути, – це людина, яка відмовляється від життя. Ми повинні зрозуміти одну просту річ: ми не знаємо, скільки нам Господь відміряв. Тому наше життя залежить від нас».

Чому Разживіну цікавий вік за 50? Він згадує приклад свого тестя. Той казав: ось вийду на пенсію, у мене такі плани!

Він вийшов на пенсію, написав шість книг, займався краєзнавством. Тобто, каже Разживін, – людина жила активним життям.

«Я для себе зрозумів: пенсія – це не момент, коли все закінчилося. А момент, коли треба взятися за те, що ти ще не реалізував. Тому я чекаю з нетерпінням свою пенсію, – тому що у мене грандіозні плани. А зараз робота заважає», – з посмішкою розповідає Віктор Разживін про свою філософію.

Він упевнений, що треба мислити наперед і думати про те, що активність не пов’язана з віком.

На думку Разживіна, активність пов’язана з душею людини і бажанням щось робити.

Форум пенсіонери

«Розбавляйте свою команду молодими людьми»

Роман Міщенко займається виробництвом байдарок і підводним полюванням. Каже, що в його команді підводних мисливців кілька людей у ​​віці за 70.

Настрій цих людей Роман описує на одному прикладі: один зі «старих» зробив операцію, поставив суглоб з 30-річною гарантією. Мовляв, у сто років ще не збираюся вмирати.

За спостереженнями Міщенко, туристи-водники «старого гарту» теж не здаються на милість старості.

«У мене ці туристи купують зараз нові байдарки. Їх старі «таймені» (тип каркасної байдарки – ред.) застаріли, руйнуються. А туристи живі. І вони долучають онуків. І вони на річці, з веслами. Вони проходять щоліта 2-3 річки. Ці люди – молоді», – каже Роман.

Форум пенсіонери

Він задається питаннями: як туристам за 70 вдається бути активними? Як бути таким, який не збирається вмирати в сто років?

І сам на них відповідає: «Ці люди спілкуються з молодими. Ви йдете туди, куди дивитеся. Розбавляйте свою команду молодими людьми. Не спілкуйтеся в групах з одним віком. Шукайте групи, де будуть молоді, не дуже молоді, середнього віку і літні. На мій погляд, це дуже важливо».

Також Роман Міщенко настійно не рекомендує «вбивати час» телевізором.

«Ті люди, яких я знаю, захоплюються чимось незвичайним. Не сидіть в цих бесідах, в якомусь доміно, в серіалах, – накладайте табу на це, виходьте за рамки. Займайтеся чимось нетрадиційним. Це нетрадиційне змусить вас сколихнути ваш розум, сколихнути ваше тіло, ваші емоції, – сколихнути ваші життєві сили», – розкриває секрети «молодих людей похилого віку» Міщенко.

А ще він радить, коли це стане можливим, подорожувати і розширювати свій кругозір. Це, на його думку, розвине мозок і продовжить життя.

Люди похилого віку і коронавірус

Форум пенсіонери

Лікарі кажуть, що найбільш схильні до коронавирусної інфекції літні люди і ті, у кого є хронічні захворювання. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, «у літніх людей, а також осіб із супутніми захворюваннями, наприклад гіпертонією, захворюваннями серця та легень, діабету або раку, ймовірність тяжкого перебігу захворювання вище».

В Україні першою від коронавирусної хвороби померла 71-річна пенсіонерка з міста Радомишль Житомирської області.

Ось що рекомендує Міністерство охорони здоров’я України для допомоги людям похилого віку:

– попросіть батьків або сусідів залишатися вдома;

– дізнайтеся, кому з сусідів потрібно купити продукти, ліки або засоби дезінфекції;

– поцікавтеся, чи є у вашому будинку люди з інвалідністю, і яка їм потрібна допомога;

– купіть і принесіть додому (дотримуючись дистанції) те, чого потребують люди похилого віку;

– частіше питайте у людей похилого віку про стан здоров’я. Якщо треба, допоможіть їм зв’язатися з лікарем;

– якщо ви дбаєте про літню людину, зробіть так, щоб продукти та ліки завжди були під рукою;

– стежте за тиском і загальним самопочуттям;

– якщо можете, створюйте волонтерські групи для допомоги людям, які входять до групи ризику.

Щоб в карантин надати психологічну підтримку людям в віку 50+, в Слов’янську громадська організація «Вік щастя» за підтримки ООН придумала проект «Здолаємо его разом!»

Для тих, хто відчуває напругу, тривожність і потребує допомоги, організували телефонну «гарячу лінію» і окрему сторінку в соціальній мережі.

А ще на платформі ZOOM проводять лекції та заняття груп взаємодопомоги, навчають методам ненасильницького спілкування і способам вирішення конфліктів.

Корисні ресурси:

Дайте, будь ласка, відповідь на три прості питання:

Чи вважаєте ви озвучені проблеми, необхідними до вирішення у вашій громаді?

Чи була корисна інформація?

Чи порекомендуєте інформацію іншим або можливо ви будете втілювати?

5005
Пошейрити:

Проект реалізований за підтримки