Спецпроєкт онлайн-видання "Східний варіант"

Інклюзивне місто: як вплинути на доступність інфраструктури

Комфортні пандуси, потрібна ширина дверей, чітке написання цін і опису товару в магазинах та аптеках… Розповідаємо, як людям з інвалідністю та іншим маломобільним категоріям домогтись дотримання свого право на зручне місто

Якщо середовище не пристосоване до твоїх особливостей, тобі доводиться пристосовуватись до того, що є. Це правило добре знайоме людям з інвалідністю та іншим маломобільним категоріям українців, яким у повсякденності постійно доводиться стикатися з обмеженнями своїх прав на вільне пересування і доступність усіх сфер життя.

Існує, однак, і третій варіант – домогтися того, щоб ці права були дотримані. Декількома корисними порадами з цього приводу поділилися учасники Форуму «Розмова на рівних», що проходив 29 лютого в місті Слов’янськ.

Інклюзивне місто: як громадськість може вплинути на доступність інфраструктури

Конституція нашої держави гарантує кожному громадянину право бути рівноправним членом суспільства. У проекції на реальність, ця норма виглядає часом якщо не злою насмішкою, то, як мінімум, іронією. Адже не секрет, що рівень доступності об’єктів і послуг в Україні далекий від вимог цивілізованого суспільства.

Активісти, які займаються цією проблемою, виділяють два її компоненти: а) недотримання архітекторами норм доступності при розробці проектів на будівництво громадських місць, тротуарів та інших елементів міської інфраструктури; б) відсутність процедури накладення штрафів за таке порушення.

Інклюзивне місто: як громадськість може вплинути на доступність інфраструктури

Ставлення виконавчої влади до цієї теми найкраще характеризує статистика по Донецькій області, яка прозвучала на засіданні Комітету доступності, що працює при ДонОДА. За доповіддю чиновників, у 2019 році план заходів щодо забезпечення доступності місцевими органами самоврядування було виконано всього на 60%. На обласному рівні показник ще гірше – 45%. При цьому виявилося, що деякі міста внесли у план проекти, які свідомо не реалізуються, а інші і зовсім не намітили таких заходів.

Само собою, що це робить сумнівним і аналогічний план, складений на 2020 рік. Не кажучи вже про такі недоліки, як розмитість термінів реалізації проектів, що вкрай ускладнює контроль за графіком виконання робіт. Це особливо стосується сектору приватного підприємництва, який також зобов’язаний обладнати об’єкти свого бізнесу елементами доступності – поручнями, зручними сходами, пандусами.

форум люди

Останні, до речі, викликають найбільше нарікань з боку маломобільних громадян. Навіть якщо пандуси будуються, то встановлені норми при цьому не витримуються. Якщо конкретніше, то найчастіше люди скаржаться на слизьку поверхню і занадто високий рівень нахилу. Втім, пандуси, лише мала частина проблеми, адже вони орієнтовані лише на ту категорію громадян, які обмежені в русі. Але в суспільстві живуть і слабозорі люди, і ті, у кого порушений слух і їхні інтереси теж треба враховувати.

Дуже важливий, але ігнорований профільними інстанціями аспект – універсальний дизайн, який допомагає людям з різними формами захворювань простіше орієнтуватися в просторі. Прикладами такого підходу може бути визначена ширина дверей або чітке написання цін і опису товару в магазинах, аптеках тощо. Зрозуміло, що між “може бути” і “є насправді” лежить велика дистанція. Але вона цілком переборна, впевнені найбільш активні громадські працівники.

Інклюзивне місто: як громадськість може вплинути на доступність інфраструктури

«У нас чудова Конституція, у нас чудові закони, у нас є необхідні норми доступності. Якщо кожен підприємець, кожен чиновник, кожен архітектор буде дотримуватися цих норм при будівництві, то у нас і не буде проблем. Не виникало б бар’єру інвалідності перед посадкою в транспорт або при вході у магазин чи аптеку. Але цього не відбувається, норми порушуються. Тому необхідний контроль. І якщо цю функцію не виконують відповідні органи, ініціативу повинні брати в свої руки громадські організації», – розповідає Микола Надуличний, голова обласної Асоціації громадських організацій людей з інвалідністю.

Інклюзивне місто: як громадськість може вплинути на доступність інфраструктури

Зараз у даній сфері посилилися законодавчі акти. За перше порушення передбачено попередження. Друге порушення тягне за собою штраф у 24 тисячі, а третє – в 240 тисяч гривень. Іншими словами, важелі впливу у громадських є, потрібно тільки бути послідовними в своїх діях і не боятися йти до кінця.

Як показує практика, найефективнішим методом локального виправлення ситуації може бути звернення до суду. Такий досвід, наприклад, є у громадських організацій Луганській області, які організували моніторинг доступності до об’єктів масового відвідування. При виявленні порушень вони апелювали до власників будівель, використовуваних для комерційних цілей. Якщо усні рекомендації не приносили результату, активісти зверталися до суду і їх вимоги, як правило, задовольнялися. До такого правового інструменту вдався Сєвєродонецьк, в якому декілька громадських організацій об’єдналися для спільного контролю сфери і результатом їх роботи стали виграні суди щодо порушників.

Інклюзивне місто: як громадськість може вплинути на доступність інфраструктури

«Найважливіша порада для тих, хто вирішив застосувати таку схему в своєму місті, полягає в тому, що позовну заяву потрібно складати на юридичного власника будівлі, а не на орендаря офісу, продавця або іншого найманого працівника. Дізнатися хто є власником будівлі можна у виконкомі або у депутата на цій виборчій дільниці. На жаль, доводиться констатувати, що більшість людей з інвалідністю дуже слабо орієнтуються в структурі апарату влади і не тільки не можуть правильно сформулювати і донести до компетентних адресатів свої претензії, але навіть просто не знають своїх прав. На моє глибоке переконання, дуже відповідальна ділянка нашої роботи – юридична освіту громадян, що потрапляють в вище зазначену категорію», – ділиться досвідом Микола Надуличний

З такою думкою погодилися і інші учасники форуму, попутно визнавши, що погана інформованість спостерігається не тільки в суто юридичних питаннях, а й в діапазоні можливостей, яким можна скористатися.

Як зауважила співробітник Датського відділу у справах біженців Марина Черняєва, мало хто знає, наприклад, що батьки дітей з інвалідністю можуть подавати заявку на субвенцію, щоб в звичайних школах створювалися інклюзивні класи, – фінансування для цього закладено достатньо. Мало кому відомо і про державну програму «Велике будівництво», яка передбачає реконструкцію під’їздів, тротуарів, входів в громадські місця відповідно до норм доступності.

«Якою б гарною не була ця програма на папері, але в ході її реалізації можуть бути допущені відхилення від затверджених стандартів. Тому контроль за виконанням робіт обов’язково потрібен і я закликаю представників громадських організацій та всіх небайдужих громадян підключатися до цього процесу.

Якщо ви бачите порушення – відсутність пандуса, вузькі двері, то перше, що потрібно зробити – це подзвонити на гарячу лінію в обладміністрацію за номерами 0-800-507-506 або +380 (6264) 6-02-80. Можна зв’язатися з Обласною організацією інвалідів, де вам допоможуть скласти заяву на ім’я голови облдержадміністрації. У нашому Центрі є для цього спеціально розроблена форма, яку потрібно просто заповнити. І не бійтеся це робити, не думайте, що це не спрацює», – підкреслює Надія Паламарчук, голова Донецької обласної організації інвалідів.

Зараз, в умовах карантину, люди з інвалідністю, як і в будь-якій екстреній ситуації можуть відчувати себе особливо незахищеними. Адже в багатьох містах обмежений доступ до громадського транспорту, закриті деякі магазини.

У даній ситуації на допомогу приходять громадські організації та фонди. Тут варто врахувати, що важливим є постійний контакт з обох сторін, як тих, хто потребує допомоги, так і тих, хто цю допомогу надає. В умовах карантину в першу чергу необхідно регулярно телефонувати, вчасно інформувати про ситуацію з карантином і з його умовами, які періодично можуть змінюватися.

Корисні ресурси:

Дайте, будь ласка, відповідь на три прості питання:

Чи вважаєте ви озвучені проблеми, необхідними до вирішення у вашій громаді?

Чи була корисна інформація?

Чи порекомендуєте інформацію іншим або можливо ви будете втілювати?

1085
Пошейрити:

Проект реалізований за підтримки